
Sukces Ortopedów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu:
Innowacyjna obustronna endoprotezoplastyka stawów biodrowych
**Poznań, 3 marca 2025 r.** – Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Poznaniu ogłosił pełen sukces zespołu ortopedów, który przeprowadził jednoczasową implantację endoprotez do obu stawów biodrowych z wykorzystaniem małoinwazyjnego przedniego dostępu (DAA) w wersji „bikini”. Zabieg ten został wykonany ze względu na obustronny charakter zmian w stawach biodrowych pacjenta, silne dolegliwości bólowe oraz brak poprawy po leczeniu przeciwbólowym, co znacząco wpłynęło na pogorszenie jakości chodu.
„Jako zespół chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom pacjenta i jak najszybciej przywrócić mu komfort życia,” powiedział lek. Konrad Chudy, kierownik zespołu operacyjnego.
„Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, trwała 95 minut i charakteryzowała się minimalną utratą krwi. Było to ukoronowanie ponad pięcioletnich doświadczeń zespołu USK w technikach małoinwazyjnej implantacji endoprotez stawu biodrowego,” dodał dr n. med. Bartosz Łukaszewski, kierownik oddziału.
Dr Konrad Chudy: „Małoinwazyjny dostęp przedni (DAA) charakteryzuje się wejściem do stawu biodrowego bez uszkodzenia mięśni. Żaden z nich nie jest odcinany, jedynie dokonujemy ich rozchylenia w naturalnych przedziałach anatomicznych. Dzięki temu obserwujemy dużo mniejszą utratę krwi u chorych oraz bardzo dobrą stabilność stawu od samego początku. Cieszy nas rosnąca świadomość i zaufanie ze strony chorych, wybierających naszą placówkę.”
W przeszłości pacjenci musieli odczekać przynajmniej 3 miesiące między operacją jednego i drugiego biodra. Dzięki jednoczasowej operacji skracamy okres rehabilitacji. Zaletą przedniego dostępu jest również szybszy powrót do aktywności oraz skrócenie rehabilitacji.
Zabieg został wykonany dzięki współpracy z firmą Massmedica , dystrybutora implantów marki Corin.
Obecnie wykonanie jednoczasowej obustronnej endoprotezoplastyki stawów biodrowych nie jest zabiegiem możliwym do wykonania w ramach publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego.
Zespół operacyjny w składzie: lek. Konrad Chudy, dr n. med. Bartosz Łukaszewski, lek. Bogusz Polcyn; pielęgniarki asystujące: mgr Anna Kanoniczak i dr n. med. Katarzyna Kozłowska; zespół anestezjologiczny: dr Marta Iwańska i dr Michał Burszewski; pielęgniarz anestezjologiczny: Kupiś Michael
Operowany pacjent czuje się bardzo dobrze i jest w trakcie usprawniania. Planowany jest do wypisu po dwóch dniach pobytu w szpitalu.
Serdecznie gratulujemy Zespołowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu za ich wkład w poprawę jakości życia pacjentów.