Szanowni Pacjenci, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i nasze, zapraszamy do kontaktu w ramach telemedycyny (telefonicznie lub email).

Wróć

Leczenie niestabilności stawu rzepkowo-udowego (osteotomia Fulkersona, rekonstrukcja MPFL)

 Array

Czym jest niestabilność stawu rzepkowo-udowego?

O niestabilności stawu rzepkowo-udowego mówimy wówczas gdy dochodzi do przemieszczenia rzepki do boku – może to być pełne zwichnięcie lub podwichnięcie.

Do pierwszego epizodu dochodzi zazwyczaj w II lub III dekadzie życia. Najczęściej bez bezpośredniego urazu – zeskok ze schodów, podczas gry w koszykówkę, piłkę nożną itp. Rzadziej w wyniku bezpośredniego urazu przemieszczającego rzepkę do boku.

Leczenie

Po ustaleniu rozpoznania planuje się leczenie operacyjne. Najczęściej występuje więcej niż jedna przyczyna niestabilności stawu rzepkowo-udowego stąd konieczne bywa łączenie technik operacyjnych w obrębie kości oraz na tkankach miękkich.

 • artroskopia stawu kolanowego (usunięcie/reinsercja odłamanych fragmentów chrzęstno-kostnych)
 • Naprawa (reinsercja)/ rekonstrukcja MPFL – więzadła rzepkowy-udowego przyśrodkowego
 • Osteotomia guzowatości kości piszczelowej – np Fulkersona

W naszej praktyce najczęściej wykonujemy tzw. dynamiczną rekonstrukcję MPFL polegającą na przesunięciu jednego z mięśni kulszowo-goleniowych na przyśrodkowy brzeg rzepki z przewieszeniem ścięgna tego mięśnia na powięzi mięśnia krawieckiego. Połączenie tej techniki z przesunięciem guzowatości kości piszczelowej daje bardzo dobre wyniki odległe.

Więcej informacji o niestabilności stawu rzepkowo-udowego na blogu

 • Proszę napisać, jeżeli chce Pani/Pan się z nami skontaktować, by omówić problem i umówić się na konsultacje.

 • Upuść pliki tutaj lub
  Akceptowane typy plików: pdf, doc, docx, jpg, zip, Maks. rozmiar pliku: 128 MB.
   Plik w postaci pdf, doc, docx, jpg
  • Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej twoj-ortopeda.pl są Właściciele K.Chudy oraz B. Łukaszewski. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: polityka.prywatnosci@twoj-ortopeda.pl"

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.