Szanowni Pacjenci, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i nasze, zapraszamy do kontaktu w ramach telemedycyny (telefonicznie lub email).

Wróć

Operacja palca zatrzaskującego

 Array

Palec zatrzaskujący (zakleszczające zapalenie pochewki ścięgnistej)

Jest to schorzenie polegające na bolesnym zakleszczaniu się palca w pozycji zgięcia lub bólowi podczas zginania lub prostowania palca.

Objawy spowodowane są najprawdopodobniej zapaleniem pochewek ścięgnistych zginaczy palca i wtórnym pogrubieniem troczka zginaczy. Często na przebiegu ścięgna zginacza powierzchownego palca (lub zginacza długiego kciuka) tworzy się guzek utrudniający przesuw ścięgna.

Palec zatrzaskujący często występuje u pacjentów cierpiących na RZS ale również u muzyków grających na instrumentach czy piszących dużo na klawiaturze. Rozwojowi choroby sprzyja cukrzyca oraz dna moczanowa.

Leczenie obejmuje terapię zachowawczą – w fazie zapalnej stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, fizjoterapię oraz iniekcje do pochewki ścięgnistej kortykosteroidów.

W przypadku niepowodzenia leczenia nieoperacyjnego stosuje się najskuteczniejsze leczenie operacyjne.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w niedokrwieniu. Po przygotowaniu pola operacyjnego ortopeda wykonuje nacięcie skóry nad pierwszym troczkiem okrężnym zginaczy palca (A1). Po jego uwidocznieniu wykonywane jest przecięcie troczka i uwolnienie ścięgna z okolicznych tkanek. Następnie lekarz wykonując bierne zgięcie i wyprost palca upewnia się, że wszelkie przeszkody na przebiegu ścięgna zostały usunięte. Płukanie rany i jej zamknięcie.

 • Proszę napisać, jeżeli chce Pani/Pan się z nami skontaktować, by omówić problem i umówić się na konsultacje.

 • Upuść pliki tutaj lub
  Akceptowane typy plików: pdf, doc, docx, jpg, zip, Maks. rozmiar pliku: 128 MB.
   Plik w postaci pdf, doc, docx, jpg
  • Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej twoj-ortopeda.pl są Właściciele K.Chudy oraz B. Łukaszewski. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: polityka.prywatnosci@twoj-ortopeda.pl"

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.