Palec zatrzaskujący (zakleszczające zapalenie pochewki ścięgnistej)
Jest to schorzenie polegające na bolesnym zakleszczaniu się palca w pozycji zgięcia lub bólowi podczas zginania lub prostowania palca.
Objawy spowodowane są najprawdopodobniej zapaleniem pochewek ścięgnistych zginaczy palca i wtórnym pogrubieniem troczka zginaczy. Często na przebiegu ścięgna zginacza powierzchownego palca (lub zginacza długiego kciuka) tworzy się guzek utrudniający przesuw ścięgna.
Palec zatrzaskujący często występuje u pacjentów cierpiących na RZS ale również u muzyków grających na instrumentach czy piszących dużo na klawiaturze. Rozwojowi choroby sprzyja cukrzyca oraz dna moczanowa.
Leczenie obejmuje terapię zachowawczą – w fazie zapalnej stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, fizjoterapię oraz iniekcje do pochewki ścięgnistej kortykosteroidów.
W przypadku niepowodzenia leczenia nieoperacyjnego stosuje się najskuteczniejsze leczenie operacyjne.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w niedokrwieniu. Po przygotowaniu pola operacyjnego ortopeda wykonuje nacięcie skóry nad pierwszym troczkiem okrężnym zginaczy palca (A1). Po jego uwidocznieniu wykonywane jest przecięcie troczka i uwolnienie ścięgna z okolicznych tkanek. Następnie lekarz wykonując bierne zgięcie i wyprost palca upewnia się, że wszelkie przeszkody na przebiegu ścięgna zostały usunięte. Płukanie rany i jej zamknięcie.