Szanowni Pacjenci, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i nasze, zapraszamy do kontaktu w ramach telemedycyny (telefonicznie lub email).

Wróć

Operacja palucha sztywnego – hallux rigidus

 Array

Paluch sztywny tym mianem określa się zmiany zwyrodnieniowe I stawu śródstopno-palcowego. W obrazie klinicznym nieco zbliżone do palucha koślawego. W tym schorzeniu często występuje poszerzenie obrysu i bolesność stawu. Charakteryzuje się degradacją chrząstki stawowej głowy I kości śródstopia oraz paliczka podstawnego palucha oraz powstawaniem brzeżnych wyrośli kostnych wokół stawu. W początkowej fazie ograniczających ruchomość stawu (hallux limitu), a w ostateczności znoszących całkowicie ruchomość (hallux rigidus). Postępowanie zależy od stopnia wady oraz od oczekiwania chorego. W mniej zaawansowanych zmianach skuteczne bywa leczenie zachowawcze. Polega na: ćwiczeniach, fizykoterapii oraz podawaniu substancji leczniczych bezpośrednio do stawu – kolagen, kwas hialuronowy, prp. W bardziej zaawansowanych zmianach konieczne bywa leczenie operacyjne.

Sposób leczenia zależy od stopnia wady oraz od oczekiwań chorego. W mniej zaawansowanych zmianach operacja ogranicza się do ścięcia wyrośli kostnych w celu poprawy zakresu ruchomości stawu. Kiedy stwierdzany jest defekt chrząstki, wykonywane są nanozłamania powierzchni stawowych w miejscach ubytku. Gdy stwierdza się bardzo zaawansowane zmiany, wykonuje się artrodezę, czyli usztywnienie stawu.

W szczególnych przypadkach, u osób starszych z mniejszymi oczekiwaniami co do jakości chodu, alternatywą pozostaje operacja wg Kellera. Polega na wycięciu części bliższej paliczka bliższego palucha i odpowiedniej plastyce tkanek miękkich.

 • Proszę napisać, jeżeli chce Pani/Pan się z nami skontaktować, by omówić problem i umówić się na konsultacje.

 • Upuść pliki tutaj lub
  Akceptowane typy plików: pdf, doc, docx, jpg, zip, Maks. rozmiar pliku: 128 MB.
   Plik w postaci pdf, doc, docx, jpg
  • Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej twoj-ortopeda.pl są Właściciele K.Chudy oraz B. Łukaszewski. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: polityka.prywatnosci@twoj-ortopeda.pl"

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.