Szanowni Pacjenci, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i nasze, zapraszamy do kontaktu w ramach telemedycyny (telefonicznie lub email).

Wróć

Operacja zespołu kanału nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)

 Array

Zespół kanału nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału nadgarstka)

Jest to schorzenie należące do grupy neuropatii uciskowych. Oznacza to, że spowodowane jest przez ucisk nerwu przez okoliczne tkanki – najczęściej troczek zginaczy. Może mieć charakter pierwotny lub pourazowy – często występuje u osów wykonujących pracę biurową przy komputerze, u ciężarnych oraz po złamaniach okolicy nadgarstka.

Objawia się najczęściej nocnym drętwieniem i bólem rąk. Chorzy najczęściej mówią, że ból budzi ich nad ranem i nie pozwala zasnąć. Zmniejsza się dopiero nieco po „potrzepaniu” ręką.

Drętwienie najczęściej dotyczy palców I-III oraz połowy palca IV. Często występuje osłabienie siły chwytu, trudności w odkręcaniu butelek i słoików oraz wypadanie przedmiotów z ręki. W bardziej zaawansowanych zespołach może dochodzić do zaników mięśni kłębu kciuka.

W początkowym etapie bywa skuteczne leczenie zachowawcze polegające na przyjmowaniu preparatów z vit. B6 oraz iniekcji z kortykosteroidów do kanału nadgarstka czy też fizjoterapii oraz stosowania na noc specjalnych ortez.

Niemniej złotym standardem dającym wyleczenie jest leczenie operacyjne.

Operację przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Kończyna pozostaje w niedokrwieniu. Po dezynfekcji i obłożeniu pola operacyjnego wykonujemy nacięcie po stronie dłoniowej nadgarstka odśrodkowo od osi IV palca. Docieramy do powięzi, a następnie do troczka zginaczy. Przecinamy troczek nad uciśniętym nerwem i uwalniamy go z przylegających tkanek. Po uwolnieniu wykonywane jest płukanie rany i jej warstwowe zamknięcie. Opatrunek jałowy uciskowy stosuje się przez 12h.

 • Proszę napisać, jeżeli chce Pani/Pan się z nami skontaktować, by omówić problem i umówić się na konsultacje.

 • Upuść pliki tutaj lub
  Akceptowane typy plików: pdf, doc, docx, jpg, zip, Maks. rozmiar pliku: 128 MB.
   Plik w postaci pdf, doc, docx, jpg
  • Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej twoj-ortopeda.pl są Właściciele K.Chudy oraz B. Łukaszewski. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: polityka.prywatnosci@twoj-ortopeda.pl"

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.