,,Pięta Achillesa’’ znana jako słaby punkt naszego organizmu już od czasów mitycznych. Mimo upływu wieków ciągle stanowi wyzwanie dla pacjentów i lekarzy.
Ścięgno Achillesa jest najmocniejszym, najbardziej wytrzymałym ścięgnem organizmu ludzkiego. Niezbędne podczas prawidłowego chodzenia, spacerowania czy biegania.
Ból okolicy tyłu pięty może powodować istotne ograniczenie aktywności życia codziennego, potrafi utrudnić wchodzenie po schodach. Jeśli nie podejmie się odpowiednio szybko leczenia ortopedycznego, przewlekły ból, zmiany w strukturze ścięgna tzw. tendinopatia może się rozwijać i prowadzić nawet do całkowitego zerwania ścięgna Achillesa.
Zerwanie ścięgna Achillesa może być też następstwem uraz sportowego (nagły, gwałtowny start do piłki, wyskok podczas gry w koszykówkę.
Leczenie operacyjne:
Polega na oczyszczeniu zerwanych kikutów ścięgna, ich ponownym zszyciu koniec do końca (istnieje kilkadziesiąt technik szycia). W okresie pooperacyjnym stosuje się odpowiednie unieruchomienie goleni i stopy w tzw ustawieniu końskim, czyli z palcami skierowanymi w dół. Po około 4-6 tygodniach stopniowo zdejmuje się ortezę i wprowadza ćwiczenia fizyczne po kontrolą rehabilitanta.
Diagnostyka obrazowa: badanie ultrasonograficzne znajduje istotne zastosowanie zarówno w leczeniu bólu ścięgna Achillesa jak i przed i pooperacyjne w przypadku jego zerwania. Stanowi najważniejsze badanie diagnostyczne, które czasami musi być uzupełnione badanie rezonansem magnetycznym (MRI).