Szanowni Pacjenci, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i nasze, zapraszamy do kontaktu w ramach telemedycyny (telefonicznie lub email).

Wróć

Zerwanie ścięgna Achillesa

 Array

,,Pięta Achillesa’’ znana jako słaby punkt naszego organizmu już od czasów mitycznych. Mimo upływu wieków ciągle stanowi wyzwanie dla pacjentów i lekarzy.
Ścięgno Achillesa jest najmocniejszym, najbardziej wytrzymałym ścięgnem organizmu ludzkiego. Niezbędne podczas prawidłowego chodzenia, spacerowania czy biegania.
Ból okolicy tyłu pięty może powodować istotne ograniczenie aktywności życia codziennego, potrafi utrudnić wchodzenie po schodach. Jeśli nie podejmie się odpowiednio szybko leczenia ortopedycznego, przewlekły ból, zmiany w strukturze ścięgna tzw. tendinopatia może się rozwijać i prowadzić nawet do całkowitego zerwania ścięgna Achillesa.
Zerwanie ścięgna Achillesa może być też następstwem uraz sportowego (nagły, gwałtowny start do piłki, wyskok podczas gry w koszykówkę.

Leczenie operacyjne:
Polega na oczyszczeniu zerwanych kikutów ścięgna, ich ponownym zszyciu koniec do końca (istnieje kilkadziesiąt technik szycia). W okresie pooperacyjnym stosuje się odpowiednie unieruchomienie goleni i stopy w tzw ustawieniu końskim, czyli z palcami skierowanymi w dół. Po około 4-6 tygodniach stopniowo zdejmuje się ortezę i wprowadza ćwiczenia fizyczne po kontrolą rehabilitanta.

Diagnostyka obrazowa: badanie ultrasonograficzne znajduje istotne zastosowanie zarówno w leczeniu bólu ścięgna Achillesa jak i przed i pooperacyjne w przypadku jego zerwania. Stanowi najważniejsze badanie diagnostyczne, które czasami musi być uzupełnione badanie rezonansem magnetycznym (MRI).

 • Proszę napisać, jeżeli chce Pani/Pan się z nami skontaktować, by omówić problem i umówić się na konsultacje.

 • Upuść pliki tutaj lub
  Akceptowane typy plików: pdf, doc, docx, jpg, zip, Maks. rozmiar pliku: 128 MB.
   Plik w postaci pdf, doc, docx, jpg
  • Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej twoj-ortopeda.pl są Właściciele K.Chudy oraz B. Łukaszewski. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: polityka.prywatnosci@twoj-ortopeda.pl"

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.